Co pracownicy wiedzą o nadużyciach w swoich firmach?

„Pieniądze lubią ciszę” – to motto nie od dziś przyświeca menedżerom na całym świecie, niezależnie od kręgu kulturowego. W efekcie rzadko kiedy i rzadko kto jest skłonny opowiedzieć publicznie o nieprawidłowościach we własnym biznesie. Co innego w trakcie anonimowej ankiety na dużej grupie podobnych sobie. Wtedy, bez obawy o własną firmę, pracownicy i menedżerowie śmiało dzielą się obserwacjami. A wiedzą niemało – tak przynajmniej wynika z najnowszego Badania Nadużyć Gospodarczych, przeprowadzonego przez Ernst & Young.

Pełne wyniki badania nie zostały jeszcze opublikowane. Jednak już dziś na podstawie wstępnych informacji, można stwierdzić, że biznes wciąż nie może się obejść bez manipulacji i korupcji. W czasach spowolnienia gospodarczego głównym zapalnikiem zdaje się być presja na realizację zamierzonych celów. I choć ten motyw nietrudno zrozumieć, to ciekawe wydaje się, że w przypadku nadużyć można także mówić o modach.

Jakie zatem są najnowsze trendy? Czy wciąż tolerujemy korupcję i czy potrafimy z nią skutecznie walczyć? Na te i wiele innych pytań odpowiemy na podstawie wyników badania już jutro, w środę 8 maja. Na naszym blogu zaprezentujemy opinie ekspertów, a także omówimy najważniejsze wnioski odnoszące się do Polski.

Badanie Nadużyć Gospodarczych przeprowadzane jest co roku (patrz zakładka badania). W lata parzyste jest to badanie globalne, zaś w nieparzyste obejmuje kraje Europy, Bliskiego Wschodu, Indii i Afryki. W 2013 roku, w badaniu wzięło udział blisko 3,5 tys. respondentów z 36 krajów.


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>