Billon – polska cyfrowa waluta

W końcu stycznia w mediach zaczęły pojawiać się wzmianki o innowacyjnym produkcie finansowym – cyfrowej złotówce, nazywanej Billonem. W ciągu kilku kolejnych dni Billon okrzyknięty został polskim Bitcoinem oraz wzbudził niemałe kontrowersje zarówno wśród zwolenników jak i przeciwników wirtualnego pieniądza. Obecnie produkt jest udostępniony do testowania. Jeszcze w tym kwartale ma wejść do użytku.

Z cechami Billona można zapoznać się dzięki prezentacji zamieszczonej na stronie firmy Zunit, pomysłodawcy produktu. Jak dowiadujemy się na stronie, koncepcja Billona nie jest nowa, jest bowiem wynikiem siedmiu lat pracy jej autorów, inspirowanych ideą Bitcoina. Billon, w przeciwieństwie do Bitcoina nie jest jednak kryptowalutą. Jest to nowa forma płatności, która, według jej twórców, łączy zalety obecnie dostępnych form i jednocześnie minimalizuje bądź zupełnie eliminuje ich wady.

Cyfrowa złotówka, bo tak nazywany jest również Billon, ma pozwolić na dokonywanie płatności porównywalnych do gotówkowych, to jest nie pozostawiających śladu o tożsamości stron. Unikatowość produktu podkreślana jest przez odwołanie do słów wybitnego ekonomisty Miltona Friedmana “Coś czego jeszcze nie ma, ale wkrótce zostanie stworzone to wiarygodna cyfrowa gotówka, czyli metoda w której w Internecie, będzie można przekazać fundusze z puntu A do B, w sytuacji gdzie A nie zna B, ani B nie zna A – podobnie jak z banknotem papierowym, który każdy może ode mnie wziąć nie wiedząc kim jestem.”

Billon ma również inną cechę gotówki. Dokonywanie płatności nie wiążę się z ponoszeniem dodatkowych kosztów, ponieważ przepływ środków odbywa się bezpośrednio, z pominięciem banków, agentów czy innych pośredników. Jest to szczególnie korzystne dla mikropłatności, w których koszty transakcyjne są relatywnie wysokie.

Na stronie poświęconej Billonowi dowiedzieć się można, że transakcje realizowane będą przy pomocy jednego kliknięcia i nie zajmą więcej niż trzy sekundy. Użytkownicy nie będą potrzebowali żadnej specjalistycznej infrastruktury. Aplikację zwaną już portmonetką, będzie można umieścić na smartfonie, tablecie lub desktopie komputera. Będzie ona pozwalała na szybkie dokonanie płatności w sklepie internetowym, jak również przez kliknięcie banera reklamowego na stronie internetowej, czy guzika przysłanego mailem.

Zasilać cyfrową portmonetkę będzie można kupując cyfrowe złotówki za papierowe w stałej relacji 1:1. Oficjalnie partnerem wymieniającym (emitującym) Billon będzie Alior Bank, w przyszłości może również Plus Bank. Zakup Billonu będzie bezpłatny, ale wymiana na papierowe pieniądze będzie obarczona prowizją na rzecz banku.

Autorzy systemu podkreślają, że spełnia on standardy bezpieczeństwa wyższe niż te zabezpieczające środki na rachunku bankowym.

W najbliższych tygodniach będziemy się uważnie przyglądać rozwojowi tego produktu i już wkrótce podzielimy się pierwszymi spostrzeżeniami.


Jedna odpowiedź do: “Billon – polska cyfrowa waluta”

  1. Krzysztof

    Minęły 3 lata od tego wpisu, a nie podzieliliście się Waszymi spostrzeżeniami. Czy oznacza to, że analiza EY dała wynik negatywny?

    Odpowiedz

Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>