Biała lista podatników VAT

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Ministerstwo Finansów zapowiada, że znowelizowana ustawa o VAT przewiduje, że powstanie biała lista podatników VAT. Ma to być ułatwienie dla przedsiębiorców przy prześwietlaniu kontrahentów.  Niestety nowe narzędzie nie załatwi wszystkich problemów firm w tym zakresie.

Biała lista podatników VAT ma być aktualizowana na bieżąco, raz na dobę. Znajdą się w niej dane z obecnie istniejących wykazów. Lista ma być dostępna nie tylko poprzez stronę Ministerstwa Finansów, ale też za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Lista może być ułatwieniem dla firm. Ministerstwo Finansów zachwala planowane narzędzie. Będą w nim zebrane rozproszone obecnie informacje. Łatwiejsze ma być też wyszukiwanie kontrahenta. Będzie to możliwe nie tylko po NIP, ale też po fragmencie nazwy czy nazwiska podmiotu.

Biała lista podatników VAT wiąże się też z dodatkowymi obowiązkami dla przedsiębiorców. Znajdą się na niej, bowiem między innymi rachunki bankowe firm. Trzeba będzie je sprawdzać, gdyż przelanie pieniędzy na inne konto będzie miało negatywne konsekwencje dla podatnika informuje Dziennik Gazeta Prawna. Jeśli nabywca przeleje pieniądze w kwocie większej niż 15 tysięcy złotych na inne konto, to nabywca może odpowiadać za VAT solidarnie ze sprzedawcą. Przewidziano od tej zasady pewne wyjątki, ale każdorazowo wymagać ma to uprzedniej zgody skarbówki.

Sprawdzanie statusu podatnika VAT jest jednym z podstawowych kryteriów zachowania należytej staranności. Jej uznanie może być kluczowe dla stwierdzenia winy, bądź niewinności firmy zaplątanej w karuzelę VAT.

Dotychczas podatnik powinien sprawdzać kontrahenta w kilku miejscach:

W wyszukiwarce płatników VAT, która zaczęła działać w połowie stycznia. Zawiera ona informacje o firmach:

  • dla których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji,
  • wykreślonych z rejestru VAT,
  • których rejestracja, jako podatników VAT została przywrócona.

Oraz w Portalu Podatkowym zawierającym wykaz czynnych podatników VAT.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT nie rozwiązuje jednak problemu podatników w trakcie rejestracji. Czasami proces ten trwa nawet kilka miesięcy. Nie zostanie też, według projektu, rozwiązany problem omyłkowych wykreśleń z rejestru. A przecież prawo do odliczenia podatku nie jest uzależnione od obecności sprzedawcy w spisie.

Biała lista podatników VAT ma według planów zacząć działać od połowy przyszłego roku.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>