Aresztowania w sprawie handlu lekami

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Funkcjonariusze szczecińskiego CBŚP aresztowali osiem osób, podejrzanych o wywóz za granicę, albo sprzedaż na czarnym rynku w Polsce lekarstw objętych wysoką refundacją. W związku z ich działalnością z NFZ miało zostać wyprowadzone ponad 10 milionów złotych.

Zatrzymana została osoba podejrzana o organizację procederu, poszukiwana wcześniej listem gończym. Oprócz niej zatrzymano lekarza, który miał wypisywać recepty, jego córkę i pięć innych osób.

Grupa miała działać, co najmniej od 15 czerwca 2015 roku do 14 kwietnia 2018 na terenie Śląska i Małopolski. Lekarz miał wypisywać recepty na leki objęte przez NFZ wysoką refundacją. Jeśli akurat był nieobecny recepty miała wypisywać jego córka. Takich dokumentów zostało wystawionych, według śledczych, co najmniej 4,5 tysiąca. Pacjenci, którzy byli wymieniani na receptach nie potrzebowali tych leków. Nie mieli pojęcia, w jakim celu zostały wykorzystane ich dane.

Lekarstwa miały być wykupywane w aptekach w całej Polsce. Dalej miały trafiać bądź to na rodzimy czarny rynek, albo za granicę gdzie ich cena była wielokrotnie wyższa. Jak podaje prokuratura, niektóre wyroby mogły osiągać na czarnym rynku nawet kilkunastokrotność swojej ceny. Straty poniesione przez NFZ za sprawą tej działalności oszacowano, na co najmniej 10 milionów złotych.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentacji medycznej oraz oszustwa. Grozi za to do 10 lat więzienia.

Sąd zdecydował o aresztowaniu siedmiu podejrzanych. Wobec jednej z tych osób prokurator zastosował poręczenie majątkowe, zakaz kontaktu z pozostałymi zatrzymanymi i zakaz wyjazdu z kraju.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>