Algorytmy nie zawsze pomagają

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Algorytmy rządzą coraz większą liczbą dziedzin naszego życia. Można nie lubić być przez nie ocenianym, ale nie da się przed tym uciec. Są masowo stosowane w biznesie a coraz częściej również przez administrację publiczną. O tych drugich dowiadujemy się zwykle dopiero jak popełniają błędy.

Algorytmy są wszechobecne. Decydują, jaki utwór zaproponować w serwisie muzycznym, co wyświetlić wyżej w wyszukiwarce czy w serwisie społecznościowym. Algorytmy sprawdzają zdolność kredytową i wysyłają na trasę ciężarówki bez kierowców – czytamy w tygodniku Polityka. 

Bardzo duże znaczenie mają algorytmy znaczą w życiu Chińczyków. Władze wykorzystują je żeby ułatwić zarządzanie największą na świecie populacją ludzką. To akurat budzi kontrowersje. Ale jednocześnie w tych samych Chinach dzięki algorytmom rozpoznającym twarze kamery zidentyfikowały w pięćdziesięciotysięcznym tłumie na koncercie poszukiwanego przestępcę.  Po zatrzymaniu był bardzo zdziwiony, że technika ma takie możliwości.

Algorytmy działające w administracji publicznej zaliczają spektakularne wpadki. W Szwecji kilkadziesiąt tysięcy bezrobotnych nie dostało należnego zasiłku, przez błąd komputerów. Nieprawidłowość wykryli urzędnicy. Po tej wpadce powrócono do ręcznej weryfikacji uprawnień. Podobny kłopot miała Australia. System porównuje dane na temat zarobków z urzędów skarbowych z danymi australijskiego odpowiednika ZUS. Jeśli beneficjent zbyt dobrze zarabiał automatycznie dostawał wezwanie do spłaty zadłużenia. Bywało, że niesłusznie. W co najmniej 70 tysiącach przypadków dług został spłacony niepotrzebnie.

W dwudziestu miastach Polski algorytmy przydzielają dzieci do przedszkoli i żłobków. W zeszłym roku we Wrocławiu system zapisał nadprogramowo 299 dzieci. Potem wypadły one z listy, bo jednak nie zgromadziły dostatecznej liczby punktów – czytamy w Polityce. System automatycznego nadzoru ruchu CANARD nie wysyłał mandatów kierowcom pojazdów elektrycznych. Uznawał je za samochody służb.

Ciekawy projekt wykorzystania sztucznej inteligencji planuje wdrożyć Finlandia. Ma on pomóc w walce z bezrobociem. Algorytm ma przewidywać strukturę zatrudnienia i podpowiadać jakie będą przydatne na rynku umiejętności zawodowe. Ma też sugerować drogę rozwoju.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>