14 milionów dolarów dla whistleblowera

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poinformowała o przyznaniu nagrody o wartości 14 milionów dolarów dla sygnalisty w ramach prowadzonego programu wsparcia informatorów.

Jest to najwyższa z przyznanych do tej pory nagród, a środki na jej sfinansowanie pochodzą z odrębnego funduszu ustanowionego dla celów programu na podstawie Ustawy Dodda-Franka. Zgodnie z prawem, tożsamość sygnalisty nie może zostać ujawniona. Wiadomo jednak, iż informacje przekazane w tym przypadku pozwoliły na zabezpieczenie funduszy inwestorów oraz podjęcie efektywnych działań wobec sprawców już w ciągu sześciu miesięcy od przekazania informacji, szybciej niż byłoby to możliwe bez wsparcia sygnalisty.

SEC powołał dedykowaną jednostkę do obsługi programu chroniącego sygnalistów w 2011 roku. Nagroda może być przyznana informatorowi w określonych przypadkach, m.in. gdy sankcje finansowe wobec sprawców naruszenia przekroczą 1 milion dolarów. Sygnalista może wówczas otrzymać od 10 do 30% wartości ostatecznej kary. W opinii prezesa SEC, Mary Jo White, program ochrony informatorów miał duży wpływ na prowadzone dotychczas przez SEC postępowania, dostarczając istotnych informacji o wysokiej jakości. Prezes SEC wyraziła również nadzieję, iż tego rodzaju nagroda zachęci innych do ujawnienia informacji które posiadają.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie internetowej www.sec.gov/whistleblower.


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>